Araştırmacı Gazetecilik-3 (Watergate Skandalı)


Watergate Skandalı

Bu skandal Ocak 1973'te patladı. Skandalı Washington Post gazetesinden Bob Woodward ve Carl Bernstein ortaya çıkardı. Bu skandal dünyada, modern anlamda araştırmacı gazeteciliğin gerçek başlangıcı sayılmaktadır. Skandalda, Başkan Nixon tarafından görevlendirilen CIA ve FBI ajanlarının, seçimlere hazırlanan Demokrat Partililerin Watergate binasına yerleştirdikleri dinleme ve kopya cihazlarıyla binadaki önemli konuşmaları ve belgeleri kopyaladıkları ortaya çıkıyordu. 1972 Başkanlık seçimleri sırasında yapıldığı anlaşılan bu skandalın ortaya çıkmasıyla, başkan Nixon'un adamları ve kendisi suçlanmaya başlandı. Nixon uzun süre bu suçlamaları reddetti. Ancak dönemde Beyaz Saray'da güvensizlik ortamı içinde, hükümetle kongre arasında ciddi tartışmalar olurken gazetelerde de yeni belgeler ortaya çıkarılıyordu. Başkan artık toplumun çok geniş bir kısmınca, işlediği cürümü örtbas etmeye çalışmakla suçlanıyordu. Gazetelere göre Nixon, gelişmelerin kendi aleyhine doğru gittiğini 1973 Aralık ayında, Başkan Yardımcısı Spiro Agnew'in istifaya zorlanmasıyla anlamıştı.

 Sonunda Nixon'a istifa çağrıları yükselmeye başladı. Fakat Nixon suçun gerçek sebebini kamuoyundan saklayarak, suçlanmış olduğu birçok davadan birisi olan vergi kaçakçılığı yaptığı ithamını kamuoyuna açıkladı. Ve böyle bir iftira yüzünden istifa etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri Anayasa Mahkemesi (Supreme Court) komisyonunca Nixon'a karşı 7 Şubat 1973'te kamuyouna açık oturumlar yapacak olan Ervin Komisyonunu oluşturdu. Ekim ayı öncesi Nixon, Senatodan önce, ABD'de devletin yüksek mevkiisindeki bir memur ya da politikacıyı, görevi kötüye kullanma ya da ihmalkarlık ithamı ile suçlamak anlamına gelen "impeachment" ile uyarılarak komisyonca istifaya çağrıldı. Nixon sorgulamasında 10 Şubat 1973'te Nixon'un partisinden Jason Friedman adlı üst düzey bir yönetici ve Nixon'un yakın arkadaşı, başkanlık odasında bu konuyla ilgili yapılan tüm konuşmaların banda alındığını söyledi. Nixon bunu ilk başta yalanladı ve vermedi. Ancak daha sonra, impeachment'ten korktuğu için verdi ve suçlu bulundu. Nixon Ağustos 1974'te istifasını verdi. Ekim 1974 ve Ocak 1975'te de Nixon'un eski kabinesine dava açıldı ve aralarında eski Adalet Bakanı John Mitchell'in de bulunduğu 4 önemli sanık mahkum oldu. Nixon'dan sonra Gerald Ford başkan seçildi. Bu ABD için Dışişlerinde de çöküş yaşayan (Pentagon Papers ile) bir başkan için tam bir son oldu. Ancak iki araştırmacı gazetecinin ortaya çıkardığı bu olay sayesinde insanların politikacılara karşı olan güveni ve içinde, kendisine ve kanuna aykırı olayların olmasına izin verebilen bu politik sisteme karşı olan güvenini temelden sarstı.

Böyle bir ortamda "Kukla Başkan" Gerald Ford'da başarılı olamamıştır. Ve Watergate binasının gözde adayı, Demokratlardan James (Jimmy) Eart Carter 1976 başkanlık seçimleri sonucunda başkan olmuştur.

NOT: Olayı ortaya çıkaran iki gazeteci, Bob Woodward ve Carl Bernstein ortaklaşa çıkardıkları kitapta "All The President's Men" olaya nasıl zorluklardan sonra ulaştıklarını anlatırken, Başkan Nixon'un vergi kaçakçılığı yaptığını da belgeleriyle ortaya koyuyorlardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme